Aktualnie jesteś: WarsztatyVoicEncounters

Gest głosu jako gest ciała. Archaiczne funkcje pieśni chóralnych

Warsztaty prowadzone przez Tomasza Rodowicza, Elinę Tonevę i Tomasza Krzyżanowskiego ze Stowarzyszenia Teatralnego CHOREA

Program Giving Voice

20–21/04/2016 {środa–czwartek} 9:00–13:00
SKiBA, ul. Niemcewicza 2
Warsztaty językach polskim i angielskim

Koszt: 200 zł

Początkiem warsztatów będzie uruchomienie ciała poprzez krótki intensywny trening, ciąg ćwiczeń pozwalających włączyć w pełni cały organizm w pracę z głosem. Ćwiczenia fizyczne ukierunkowane są jednocześnie na budowanie relacji w grupie i na umiejętność kreatywnego oddziaływania uczestników na siebie.

Drugą część warsztatów wypełnią ćwiczenia wiążące gest ciała z gestem ruchu, przenoszące ruch głosu na ruch ciała w przestrzeni. Będą one oparte na dwóch filarach: budowaniu współbrzmień w grupie (wielogłos rozpisany na przestrzeń) oraz na złożonych ćwiczeniach rytmicznych rozpisujących głos i polirytmiczność ciała na całą grupę. Użyte do tego zostaną starożytne i tradycyjne motywy muzyczne.

W finale uczestnicy warsztatów zbudują złożoną polifoniczną i polirytmiczną strukturę muzyczno-ruchową, która poprzez wielokrotne powtarzanie wprowadzi ich do pierwotnego, najbardziej archaicznego stanu, do jakiego doprowadzał śpiew – jako narzędzie przekraczania i zatrzymywania czasu.

Fot. Pola AmberTomasz Rodowicz jest dyrektorem artystycznym Teatru CHOREA. Aktor, reżyser, muzyk, pedagog, swego czasu historyk filozofii i pszczelarz. Absolwent Wydziału Historii Filozofii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Współpracował z Jerzym Grotowskim w latach 1974–1979. Współtwórca Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, jego czołowy aktor oraz lider programu dydaktycznego w latach 1977–2003. Współzałożyciel Stowarzyszenia Teatralnego CHOREA i jego lider od 2004 roku. Dyrektor artystyczny Fabryki Sztuki w Łodzi od 2007 roku. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy i Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego Perspektywy. Wykładowca na Uniwersytecie Łódzkim, Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Filii w Bytomiu, Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Lider licznych projektów dydaktycznych i artystyczno-edukacyjnych dla aktorów, instruktorów teatralnych i animatorów kultury na całym świecie. W 2014 roku odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis nadawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat nagrody O! 2017 w kategorii „Teatr”, przyznawanej przez O.pl Polski Portal Kultury. W 2018 roku został laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Łodzi za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W 2019 roku otrzymał prestiżową Nagrodę im. Zygmunta Hübnera Człowiek Teatru ustanowioną przez Fundację Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera.

Fot. Marta LibiszowskaElina Toneva urodziła się w Sofii w Bułgarii. Absolwentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, pieśniarka, aktorka Teatru CHOREA. Od początku istnienia Stowarzyszenia Teatralnego CHOREA jest współtwórczynią i wykonawczynią muzyki do większości spektakli i projektów muzycznych Orkiestry Antycznej i Teatru CHOREA, a także jednym z liderów programów edukacyjnych i warsztatowych zespołu. Prowadzi indywidualnie i zespołowo zajęcia z aktorami, muzykami, tancerzami i instruktorami teatralnymi w Polsce i wielu krajach Europy, USA i Azji. Jako pierwsza kobieta w Polsce i Europie została instruktorką samoobrony i walki wręcz krav maga. Od wielu lat prowadzi grupowe i indywidualne zajęcia z przedstawicielami różnych grup wiekowych i zawodowych, posiada bardzo duże doświadczenie pedagogiczne, szkoli i egzaminuje również instruktorów w kraju i za granicą. Od kilku lat współpracuje z Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi jako wykładowczyni ruchu scenicznego. Prowadzi zajęcia ze studentami Wydziału Aktorskiego, gdzie uczy walki scenicznej, śpiewu, działań rytmicznych i aktorskich z elementami akrobacji.

Fot. Harmony ArtTomasz Krzyżanowski (ur. 1983) jest kompozytorem, aranżerem, muzykiem i wokalistą. Autor muzyki do kilkudziesięciu spektakli teatralnych, koncertów, a także filmów i innych projektów artystycznych. Gra na instrumentach perkusyjnych i klawiszowych. Od 15 lat kierownik muzyczny łódzkiego Teatru CHOREA, a także Chóru Teatru CHOREA (od 2011). Współzałożyciel męskiego chóru realizującego autorskie przedsięwzięcia muzyczno-performatywne, m.in. projekt „Pieśni dla miasta”. Lider i współprowadzący wielu warsztatów teatralnych i muzycznych zarówno dla aktorów, tancerzy i muzyków, jak i amatorów, dzieci i młodzieży. Stypendysta Prezydenta Miasta Łodzi w 2014 oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2018. Jako wszechstronny muzyk w swojej pracy inspiruje się muzyką i rytmiką pochodzącą ze starożytnej Grecji, Bałkanów, muzyką Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej, Indii, Półwyspu Iberyjskiego. W jego twórczości dużą rolę odgrywa także fascynacja starożytnymi kulturami, wymarłymi językami oraz body percussion i rytmem w każdej możliwej formie i postaci. Spektakle z jego muzyką były kilkakrotnie nagradzane, m.in. w konkursie Klasyka Żywa czy The Best OFF.

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do Eweliny Sochackiej na adres warsztaty@voicencounters.art.plwpisując w temacie wiadomości „Warsztaty VoicEncounters” z dopiskiem tytułu wybranych warsztatów. Liczba miejsc ograniczona.