Fotografia teatralna

Warsztaty prowadzone przez Tobiasza Papuczysa

wt. 18.00–21.00
październik–grudzień 2020
Instytut Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena

Zapisy do 23 września

Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich zainteresowanych podnoszeniem swoich umiejętności w dokumentowaniu i wizualnym interpretowaniu widowisk teatralnych oraz performatywnych (niekoniecznie tylko spektakli). Szczególny akcent zostanie położony na zagadnienia związane z fotografowaniem działań fizycznych, ruchu i cielesności. Zajęcia składać się będą z sześciu trzygodzinnych spotkań o charakterze teoretyczno-praktycznym, z możliwością indywidualnych konsultacji z prowadzącym poza terminami spotkań grupowych. Uczestnicy będą mieli także możliwość fotografowania wybranych warsztatów teatralnych oraz prób spektakli odbywających się w przestrzeniach Instytutu Grotowskiego. Przygotowany podczas kursu materiał zdjęciowy będzie regularnie omawiany i selekcjonowany. Wybrane prace zostaną zaprezentowane na kończącej projekt wystawie w Instytucie Grotowskiego, zrealizowanej w 2021 roku. Najciekawsze fotografie będą też publikowane na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych Instytutu Grotowskiego.

Wybrane zagadnienia:

 • relacja między estetyką przedstawienia a estetyką fotografii
 • przestrzeń teatralna jako temat i jej wpływ na stylistykę zdjęć
 • fotografowanie ruchu
 • ciało jako temat w fotografii teatralnej
 • cielesność aktu fotografowania
 • przestrzeń pozakadrowa
 • poetyckość i narracyjność obrazu
 • autorskie techniki ekspozycji i pomiaru światła
 • autorskie rozwiązania w zakresie postprodukcji
 • sposoby selekcji i wartościowania materiału
 • seria i fotoreportaż; zasady korespondencji kadrów
 • wybrane problemy dokumentacji spektaklu teatralnego

Fot. Karpati&ZarewiczTobiasz Papuczys jest fotografem teatralnym i dokumentalnym, kuratorem wystaw fotograficznych, teatrologiem, filmoznawcą, wykładowcą uniwersyteckim z dziesięcioletnim stażem. Czterokrotny finalista Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, zwycięzca IV edycji w 2018 roku. Fotograf Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Konsultant artystyczny Cloud Theater przy spektaklach „Technologia jest Istotą” (prem. 30 marca 2017 w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu) i „Don K.” (prem. 12 grudnia 2017 w Muzeum Narodowym we Wrocławiu). Pracuje na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie prowadzi zajęcia z teatru, filmu i współczesnej kultury wizualnej oraz w Instytucie Grotowskiego. Jego fotografie były publikowane m.in. w „Przekroju”, „Gazecie Wyborczej”, „Teatrze”, „Didaskaliach”, „Dialogu”, „Dwutygodniku”, kwartalniku „nietak!t”, „Gazecie Wrocławskiej”, „Ricie Baum” i „Vogue Polska”.
Portfolio: https://www.instagram.com/tobiasz.papuczys/

Harmonogram zajęć

wt. 18.00–21.00

13 października 2020
27 października 2020 / zajęcia online
10 listopada 2020 / zajęcia online
24 listopada 2020 / zajęcia online
1 grudnia 2020 / zajęcia online
pon. 14 grudnia 2020 / zajęcia online

Koszt: 390 PLN

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesłać do 23 września 2020 na adres: tobiasz@grotowski-institute.art.pl. Mile widziane 2–3 zdjęcia własnego autorstwa (tematyka dowolna). Liczba miejsc jest ograniczona. O przyjęciu na warsztaty lub wpisaniu na listę rezerwowych poinformujemy mailowo do 26 września. Wymagany jest własny aparat fotograficzny.

Galeria zdjęć