Aktualnie jesteś: Poza horyzont / Kino Teatralne 2018

Dziewięćdziesięcioletnia dziewczyna

Film dokumentalny w reżyserii Valerii Bruni Tedeschi i Yanna Coridiana

20/11/2018 {wtorek} 18:30
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja miejsc

Dziewięćdziesięcioletnia dziewczyna
Kadr z filmu

Film prezentowany w ramach Festiwal Faito Doc.

Słynny choreograf Thierry Thieû Niang prowadzi warsztaty tańca dla pacjentów z chorobą Alzheimera na oddziale geriatrycznym szpitala Charles Foix d’Ivry. Uczestnicy warsztatów opowiadają o swoim życiu przez taniec. Przywołują wspomnienia: opowiadają o tym, czego żałują, o chwilach radości i samotności. Blanche Moreau ma dziewięćdziesiąt dwa lata. Podczas kręcenia filmu zakochuje się w choreografie. Stan zakochania ma w sobie coś z szaleństwa, ale pod każdym innym względem Blanche jest osobą zrównoważoną, niecierpiącą na żadne urojenia: jej choroba przerodziła się po prostu w chorobę miłości.

Valeria Bruni Tedeschi jest francusko-włoską aktorką, scenarzystką i reżyserką filmową. Jako aktorka zadebiutowała w 1986 roku w filmie Paulette, biedna miliarderka Zagrała także m.in. w filmach tel de France, Historia o chłopcach i dziewczętach, Fortune Express, Kolory kłamstwa, Gdybym był bogaty, Dziesięć minut później – wiolonczela, Uczucia, Monachium, Dobry rok, Aktorki, Viva la libertà, Kapitał ludzki i Saint Laurent. Jest też scenarzystką i reżyserką filmów Łatwiej wielbłądowi, Aktorki oraz Zamek we Włoszech, który otrzymał nominację do Złotej Palmy na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2013 roku. Jest laureatką ponad dwudziestu nagród, m.in. na Festiwalu Filmowym w Cannes, Tribeca Film Festival i Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, a także Cezara i Nagrody Filmowej Davida di Donatella.

Yann Coridian pracował jako kierownik obsady dla Noémie Lvovsky, Valerii Bruni Tedeschi, Sylvie Verheyde i Sophie Fillières. W 2008 roku zadebiutował krótkim metrażem Pocałunek, który został dostrzeżony i nagrodzony. Jego debiutem fabularnym był Ouf, do którego napisał scenariusz (2013), a debiutem dokumentalnym Dziewięćdziesięcioletnia dziewczyna wyreżyserowana z Valerią Bruni Tedeschi.

Tytuł oryginalny: Une jeune fille de 90 ans
Reżyseria i scenariusz: Valeria Bruni Tedeschi i Yann Coridian
Gatunek: dokumentalny
Produkcja: Francja
Rok produkcji: 2016
Zdjęcia: Hélène Louvart
Montaż: Anne Weil
Producent: Marie Balducchi
Obsada: Thierry Thieû Niang, Blanche Moreau
Język: francuski
Napisy: angielskie
Czas trwania: 85 min

Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc

Karnet dzienny

Bilet na pojedynczy seans

Każdego dnia przeglądu pierwszy film poprzedzony jest wprowadzeniem Nathalie Rossetti i Turiego Finocchiara (w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski).