Aktualnie jesteś: Otwarty Uniwersytet Poszukiwań Kursy wiodące  / Teatr dokumentalny

Dramaturgia świata: gdzie jest dramat?

Wykład Luby Striżak i Michaiła Durnienkowa w ramach OUP

16/03/2018 {piątek} 18:00
Instytut Grotowskiego, Sala Kinowa
W języku rosyjskim, z tłumaczeniem na język polski

Wstęp wolny

Urodziliśmy się w świecie stabilnym i nadal w nim żyjemy. Groźne pomruki dochodzą jedynie gdzieś stamtąd, hen, zza horyzontu. Co w takim razie ma robić autor piszący dla teatru? Gdzie odnaleźć dramat, który wstrząśnie widownią? O tym, jak doświadczenie teatru dokumentalnego można spożytkować w pracy dramaturga, mówi dwoje wybitnych twórców związanych z Teatrem.doc.

Luba Striżak znajduje taki dramat w przedszkolu. Albo w Rejonowym Towarzystwie Inwalidów „Perspektywa”. Albo w Petropawłowsku na Kamczatce, gdzie uczestniczy w verbatimowskim projekcie „Żywy autor dla żywego teatru”. Michaił Durnienkow odnajduje dramat w gigantycznych halach zakładów samochodowych w Togliatti.

Luba Striżak urodziła się i mieszka w Sankt Petersburgu. Autorka sztuk wystawianych na wielu rosyjskich scenach (w tym tych czołowych – w Teatrze Praktika w Moskwie i w Gogol-Centrum). Pracowała w Laboratorium Andrieja Moguczego; publikowała swoje dramaty w „Almanachu Teatralnym” wydawanym przez Centrum Meyerholda. Od kilku lat współpracuje z moskiewskim Teatrem.doc. (m.in. jako dramaturżka-pedagożka i reżyserka w kolonii karnej dla niepełnoletnich w Możajsku).

Michaił Durnienkow mieszka w Moskwie. Jest autorem ponad piętnastu sztuk i scenariuszy filmowych. Laureat licznych nagród. Jego dramaty zostały przełożone na języki: angielski, niemiecki, fiński, białoruski, polski, turecki i hiszpański. Jego teksty są wystawiane w Rosji i za granicą. Duży sukces odniosła w Anglii jego sztuka The Drunks, opowiadająca o wyborach burmistrza w prowincjonalnym miasteczku, a zagrana na scenie Royal Shakespeare Theatre. W Polsce jego sztuki wystawili Teatr Ad Spectatores we Wrocławiu (Szmaty) oraz Teatr Rozmaitości w Warszawie (Jezioro). W ubiegłym roku ukazał się po polsku tom dramatów Durnienkowa Sześć sztuk (2016).