Aktualnie jesteś: Warsztaty

Contradictions

Warsztaty teatru fizycznego prowadzone przez Mateja Matejkę

czw.–pt. 20–28/08/2020
Brzezinka, leśna baza Instytutu Grotowskiego

Zapisy do 18 sierpnia
W językach angielskim i polskim

Contradictions
Fot. Tobiasz Papuczys

„Contradictions – dynamiczne połączenie performatywnej obecności”

Sprzeczność (contradiction) jako logiczna niezgodność sądów skłania nas do spojrzenia na sprawy z szerszej perspektywy, obejmującej obszar rozciągający się między logicznym rozumowaniem a pierwotnym instynktem. Wyjścia poza podział na to, co dobre i złe, prawdziwe i nieprawdziwe. Sprzeczność wzywa nas do otwartości na spotkanie z samym sobą, oko w oko. Serca i mózgi eksplodują i liczy się tylko intencja poszukującego. Pragniemy przedefiniować ograniczenia, zdekodować sposób tworzenia, pokazać, że działanie performatywne można kształtować wieloma różnymi środkami i że można odkryć wiele innych sposobów myślenia o teatrze, aktorstwie i tańcu. Sprzeczności pozwalają przekroczyć ograniczenia, które na siebie nałożyliśmy i w wielu przypadkach nawet nie mieliśmy czasu, by je zauważyć. Nie potrzeba nam wiele ponad ludzką obecność i zaangażowanie.

Warsztaty są przeznaczone dla tancerzy i aktorów oraz wszystkich tych, którzy poszukują niezawodnych narzędzi osobistej ekspresji artystycznej.

Contradictions to metoda, która pozwala przedefiniować różnice tak, żeby funkcjonowały obok siebie intensywniej, w sposób bardziej świadomy i wyważony.

Uczestnicy zapoznają się z następującymi elementami:

  • rytuał środowiska pracy opartego na szacunku i skupieniu
  • budowanie osobistej, codziennej praktyki fizycznej
  • wrażliwość i słuchanie przez partnera i grupę
  • rozbudzenie intuicyjnego ciała
  • siła wspólnej obecności i twórczych improwizacji
  • ponowne odkrywanie anatomii, wyzwolenie zdolności fizycznych bez względu na wcześniejsze doświadczenie ruchowe
  • świadomość napięcia mięśni i ogólnej dynamiki organizmu oraz ich wykorzystanie
  • narzędzia służące do budowania oryginalnych struktur fizycznych
  • autorskie ćwiczenia nawiązujące do pracy laboratoryjnej Jerzego Grotowskiego
  • przeżycie przygody dzięki nieprzewidywalnym kompozycjom działań performatywnych

Metoda Contradictions pomaga uczestnikom przekroczyć własne granice, wyjść poza ich strefy komfortu lub skonfrontować się z nimi, a także wykroczyć poza ich fizyczne przyzwyczajenia. Umożliwia nam w chwili tworzenia zintegrować intuicję i kalkulację, namysł i spontaniczność.

Matej Matejka

Matej Matejka to wieloletni praktyk teatru i twórca, reżyser teatru fizycznego, zdobywca wielu nagród, specjalizujący się w wyzwalaniu kreatywności ciała, co znajduje odzwierciedlenie w jego nauczaniu i reżyserowaniu. Najnowsze projekty Mateja to m.in. dyrektor ruchu w przedstawieniu „Macbeth” Flabbergast Theatre (Assembly Roxy – Edinburgh Fringe) oraz współreżyseria spektakli „Prayers for a Hungry Ghost” (Barbican Centre) i „Promised Land” (Bloomsbury Festival) Saksi Bisou w Wielkiej Brytanii. Urodzony i wychowany w Czechosłowacji, obecnie mieszka w Polsce. W latach 2000–2005 był aktorem i trenerem ruchu w Farm in the Cave Studio w Pradze, a od 2005 do 2018 roku pracował jako aktor i trener ruchu w Teatrze ZAR we Wrocławiu. Współtworzył takie spektakle jak „Sonety ciemnej miłości”, „Sclavi: Pieśń emigranta”, „Anhelli: Wołanie” i „Cesarskie Cięcie: Próby o samobójstwie”, za które z zespołami otrzymał nagrody Herald Angel i Total Theatre na festiwalu w Edynburgu w 2006 i 2012 roku. Jest założycielem i liderem Studio Matejka – studia badawczego i kompanii teatralnej pod auspicjami Instytutu Grotowskiego, w ramach którego zrealizował szereg przedstawień teatralnych, krótkometrażowych filmów oraz performansów interaktywnych, m.in. „Niezręczne szczęście czyli wszystko, czego nie pamiętam o spotkaniu z tobą”, „Charmolypi”, projekty site-specific, takie jak „Angry Man: Variations in Defense of Anger”, nominowany do nagrody The Best OFF 2018/2019 w Polsce. Matej wyreżyserował siedem krótkometrażowych filmów, w tym „PeIMG_J.Matejkaaradise”, który zdobył nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego na festiwalu Los Angeles International Underground Film Festival w 2013 roku oraz Conflict of Apathy” na festiwalu Nudance w Bratysławie w 2014 roku. Od 2020 roku jest aktorem w serialu „Na dobre i na złe”. Od 2019 roku jest certyfikowanym coachem i od 2021 roku certyfikowanym bio masażystą. Obecnie przygotowuje szereg spektakli w Anglii, na Słowacji i w Czechach, prowadzi zajęcia mistrzowskie dla aktorów i tancerzy na uniwersytetach na całym świecie.

Więcej informacji: matejmatejka.com

Harmonogram dnia
21–27/08/2020

8:30 Poranna rozgrzewka, joga, bieg
9:30 Śniadanie
10:30 Sesja warsztatowa
14:00 Obiad, przerwa obiadowa, prace domowe
17:00 Sesja warsztatowa
20:30 Kolacja
21:30 Sesja kontemplacji, masaż

Przyjazd do Brzezinki 20 sierpnia późnym popołudniem, wyjazd 28 sierpnia rano. Wymagane jest uczestnictwo we wszystkich spotkaniach.

Warsztaty odbędą się w językach angielskim i polskim. Ponieważ podejście Mateja Matejki opiera się na słuchaniu ciałem, komunikacji poprzez ciało i doświadczenie intuicyjne, prowadzący będzie się starać ograniczyć słowne wyjaśnienia do niezbędnego minimum.

Koszt: 1980 PLN (zgłoszenie i wpłata zaliczki do 25 lipca 2020)
Koszt: 2220 PLN (zgłoszenie i wpłata zaliczki po 25 lipca 2020)

Zaliczka wynosi 250 zł i jest bezzwrotna.

Zapisy będą prowadzone na podstawie kolejności zgłoszeń i terminu wpłaty zaliczki.

Cena obejmuje zakwaterowanie w leśnej bazie Instytutu Grotowskiego w Brzezince, transport między Wrocławiem a Brzezinką (zapewnia organizator) oraz wyżywienie przez cały okres trwania warsztatów (śniadanie, obiad, kolacja, ciepłe napoje, woda pitną).

Prosimy o przesłanie wypełnionego formularza zgłoszenia i CV w terminie do 18 sierpnia 2020 roku na adres studiomatejka.workshops@gmail.com. Liczba miejsc ograniczona.

Warsztaty odbędą się w Brzezince, w historycznej leśnej bazie Instytutu Grotowskiego, położonej 46 km od Wrocławia. Leśna baza powstała w 1971 roku w ramach projektu renowacyjnego Jerzego Grotowskiego i Teatru Laboratorium. Odrestaurowane budynki gospodarcze, otoczone 10 hektarami lasu, mieszczą obecnie salę teatralną, pomieszczenia studyjne i pełne zaplecze mieszkalne.

Niezwykła moc polskiego lasu, w którym odbędzie się praca, zmusza, aby zachować ciszę, wziąć głęboki oddech i zadać sobie pytania, z którymi nie mamy czasu zmierzyć się w zgiełku naszej codzienności.

Galeria zdjęć