Aktualnie jesteś: Warsztaty

Ciało – organicznie połączone narzędzie sprawcze

Warsztaty prowadzone przez Jakuba Gontarskiego i Agnieszkę Rybak oraz zaproszonych pedagogów ruchu: Kubę Adamowskiego, Adama Boczarskiego i Bartka Sofinskiego

26/07– 3/08/2017 {środa–czwartek}
Brzezinka, leśna baza Instytutu Grotowskiego
Zapisy do 5 lipca

W językach polskim i angielskim

Ciało – organicznie połączone narzędzie sprawcze
Fot. Filip Pobłocki

Zaczniemy od podstawowego treningu stymulującego i usprawniającego nasz układu ruchu – jego motoryczność, mobilność, elastyczność, stabilność. Skonfrontujemy wzorce psycho-fizyczne z metodyką naszej praktyki. Ciekawi nas budzenie świeżej percepcji, przytomności oraz fizycznej wrażliwości przez pracę zarówno na sali, jak i w naturze, w tym w miejscach o ograniczonym komforcie. Będziemy rozwijać nasze instynkty, reakcje i odruchy. Stworzymy bezpieczne pole do poszerzania świadomości w budowaniu autonomii, pozostając jednocześnie w relacji z drugim człowiekiem i otoczeniem. Wejdziemy na ścieżkę twórczej ekspresji oraz odkrywania wartości kształtujących ciało-umysł.
Jakub Gontarski i Agnieszka Rybak

Warsztaty skierowane są do pasjonatów ruchu, osób zorientowanych na odkrywanie własnej cielesności oraz aktorów i tancerzy.

Jakub_Gontarski_fot_Maciej_ZakrzewskiJakub Gontarski jest absolwentem Wrocławskiej Szkoły Kaskaderów Filmowych 13. Instruktor rekreacji ruchowej ze specjalizacją samoobrona (AZS-AWF Wrocław). Certyfikowany trener personalny oraz trener ruchu pod kierunkiem Steve’a Maxwella (USA). Twórca warsztatów Struna ciała i Bojowy partnering, skupionych na takich zagadnieniach jak: ekspresja, obecność, dramaturgia, kreatywność w sztukach walki na ścieżce wojownika-performera. Podróżuje do Brazylii, aby dokumentować wyprawy i brać czynny udział w rytuałach candomblé. Współtworzył m.in. spektakle Animan – I Am That, Dom wariatów. Improwizuje ruchowo na scenie z muzyką na żywo. Kilkanaście lat praktykował sztuki walki: japońskie judo i brazylijską capoeirę (w Brazylii i wielu krajach Europy). Kształcił się u wybitnych nauczycieli z Polski i zagranicy w zakresie tańca współczesnego, kontaktu improwizacji i partnerowania. Inspiruje się motoryką i mechaniką ciała oraz procesami jego integracji i adaptacji. Współpracuje z Instytutem Grotowskiego w ramach programu badawczego BodyConstitution. Jest współorganizatorem Wrocławskiego Festiwalu CYRKULACJE i projektu „Planet Kids”. Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych „Momentum”. Współpracował z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, organizując międzynarodowe warsztaty, choreografie i spektakle z młodzieżą. Prowadzi we Wrocławiu warsztaty z dziećmi i młodzieżą ze środowisk wykluczonych, m.in. w ramach projektu „Myśl w Ruchu” Instytutu Muzyki i Tańca.

Fot. Marcin OsmanAgnieszka Rybak uczy, porusza się, poszukuje. Współpracuje z Instytutem Grotowskiego w ramach programu badawczego BodyConstitution. Autorka warsztatów Struna ciała i Bojowy partnering wraz z Jakubem Gontarskim. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca w Poznaniu. Absolwentka Academy of New Dance and Improvisation oraz programów instruktorskich z zakresu terapii, tańca i ruchu. Współtworzyła m.in. spektakle Animan – I Am That, Dom Wariatów oraz Idiotę (Teatr Pieśń Kozła). Jest terapeutą oraz nauczycielem Lomi Lomi Nui – hawajskiej metody pracy z ciałem w systemie Aloha International – oraz Life Impressions Bodywork (Ayurweda & Life Impressions Institute). W swojej pracy terapeutycznej łączy metody oparte na ruchu, oddechu i naturalnej ekspresji pracy z ciałem z masażem tajskim, powięziowo-mięśniowym rozluźnianiem energetycznym oraz metodą Ilan Lev. Członkini ECITE (Europejska Wymiana Nauczycieli Contact Improvisation). Inicjatorka wrocławskiego środowiska kontakt improwizacji. Prowadzi regularne zajęcia i warsztaty. Współtwórczyni festiwalu CYRKULACJE i projektów „Planet Kids” oraz „Kobietnik”.

Fot. Damian StęporowskiKuba Adamowski uprawia parkour od dwunastu lat. Absolwent Szkoły Kaskaderów Filmowych 13. Posiada licencję instruktora samoobrony oraz niebieski pas filipiński Combat Kalaki. Jedyny w Polsce instruktor parkour w standardzie ADAPT poziomu II. Związany z Parkour Generations. Współtworzy projekt „Parkour edukacja” we współpracy z organizacjami z Polski i zagranicy.

Fot. Grzegorz AdamczykAdam Boczarski jest magistrem etnologii i antropologii kulturowej (specjalizacja Japonia). Licencjonowany instruktor rekreacji ruchowej o specjalizacji samoobrona. Zajmuje się jujutsu od dwudziestu lat. Od 1997 roku szkolił się u soke Krzysztofa Jankowiaka w Bu Jutsu Kai Takeuchi Ryu (9 dan jujutsu, 9 dan kenjutsu), a także u soke Keido Yamaue, wywodzącego się z japońskiego rodu Tokugawa, którego przodkowie rządzili Japonią w latach 1603–1868, posiadacza 10 dan w yamaue akijutsu oraz 10 dan w nord shaolin kung fu. Szkolił się także u soke Anthony’ego Fernadesa, posiadacza 10 dan seibukan ryu jujutsu.

Fot. Kamila RybakBartosz Sofinski jest zapaśnikiem stylu wolnego. Wychowanek Wojskowego Klubu Sportowego „Śląsk” Milicz, karierę zawodową kontynuował w Ludowym Klubie Sportowym „Orzeł” Namysłów i Wojskowym Klubie Sportowym „Grunwald Poznań”. Wyczynowo uprawiał zapasy w latach 1997–2013, członek kadry narodowej w latach 2006–2012, trzykrotny mistrz Polski, wielokrotny medalista mistrzostw Polski, nagradzany na wielu międzynarodowych turniejach. Reprezentant kraju na mistrzostwach świata i Europy. W latach 2007–2012 walczył w zawodowej lidze zapaśniczej w Niemczech. Dwukrotny mistrz zapasów w Irlandii. Współpracował z wieloma zawodnikami mieszanych sztuk walk, aby szkolić ich w walce w kontakcie. Aktywnie pomagał trenerom kadr wojewódzkich w szkoleniu dzieci i młodzieży.

Przygotowanie ciała

 • Rozgrzewka
 • Aktywacja najważniejszych centrów ciała
 • Aktywacja proprioreceptywna i neuromotoryczna

Trening i praktyka

 • Koordynacja wzrokowo-słuchowo-ruchowa
 • Pady, przewroty, ćwiczenia amortyzujące ciało, pozycje odwrócone
 • Oddawanie ciężaru, wspólne centrum, siła odśrodkowa, uchwyty, łapanie, przechwytywanie, klincze, przeciwwaga, podążanie, punkty oporu i podporu
 • Strefa dyskomfortu i komfortu
 • Gry interakcyjne – strategia, taktyka, spryt, zwinność

Ekspresja i integracja

 • Budzenie autentycznych impulsów i reakcji
 • Świadome odczytywanie intencji oraz jej ukierunkowywanie
 • Odkrywanie cielesnego rytmu, tempa, dynamiki
 • Uwalnianie twórczej ekspresji tanecznej, relacja kreatywność – kompozycja
 • Świadoma praca z utrzymaniem napięcia w relacji
 • Odkrywanie cielesnej symboliki
 • Trening uwalniania i wzmacniania głosu
 • Afrobrazylijskie pieśni tradycyjne
 • Integracja ciało – emocja – umysł
 • Psychosomatyczne rozluźnianie napięć ciała, relaks

Koszt: 1600 PLN

Cena obejmuje także nocleg oraz pełne wyżywienie (wegetariańskie, wegańskie lub mięsne). Dojazd do Brzezinki we własnym zakresie (możliwość przewiezienia uczestników do Brzezinki z Oleśnicy).

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesłać do 5 lipca na adres: thestringofthebody@gmail.com, wpisując w temacie wiadomości tytuł warsztatów: „Ciało – organicznie połączone narzędzie sprawcze”. Decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona.

Bezzwrotną zaliczkę w wysokości 400 PLN, stanowiącą gwarancję udziału w warsztatach, należy wpłacić do 5 lipca 2017 na konto 05 1020 5226 0000 6902 0416 7540, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Rynek-Ratusz 27, 50-101 Wrocław, podając w tytule swoje imię i nazwisko z dopiskiem : „Ciało – organicznie połączone narzędzie sprawcze”.

Warsztaty odbywają się w ramach cyklu „Struna Ciała” prowadzonego przez Jakuba Gontarskiego i Agnieszkę Rybak.
Więcej informacji: facebook.comwww.youtube.com

Galeria zdjęć