Spektakl Teatru Realistycznego

18/03/2017 {sobota} 19:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

Wstęp wolny

BUM
Fot. Maciej Krajewski

To opowieść o wartościach – ich kryzysie, opustoszonych słowach pozbawionych znaczenia. O walce o wartości i o ich ciągłym zapominaniu. Czasem nieumyślnym, często jednak celowym, gdy na przeciwnej szali stają własne korzyści: społeczne uznanie, wygoda, bezpieczeństwo, święty spokój. W strachu przed rysującą się w ciemnych barwach przyszłością, w determinacji do realnego działania, w głupocie oślepiającej diagnozę teraźniejszości i analizę konsekwencji i wreszcie – w półsennej malignie, cztery bohaterki postanawiają dokonać tego, co nie do pomyślenia…

Występują: Anna Sadowska, Katarzyna Pągowska, Ilona Paluchowska, Iwona Konecka
Scenariusz i reżyseria: zespół
Teksty: zespół, Mariusz Babicki
Muzyka: grupa Alles (Marcin Regucki, Paweł Strzelec)
Reżyseria świateł: Maciej Ratajczyk
Wizualizacje: Piotr Magdziarz
Głos: Wojciech Jaworski
Premiera: 17 grudnia 2016, Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu
Czas trwania: 55 min

Fot. Eduardo González CamáraIwona Konecka współtworzy Teatr Realistyczny od 1995 roku. Pracuje dla Fundacji Teatr Realistyczny jako instruktorka teatralna, animatorka kultury oraz fundraiser i koordynatorka, obecnie prezeska. Uzyskała dyplomy licencjackie z wiedzy o teatrze (Akademia Teatralna w Warszawie) oraz filologii polskiej (Uniwersytet Warszawski). Absolwentka Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego oraz zarządzania kulturą w strukturach Unii Europejskiej w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Uzyskała też absolutorium w ramach studiów magisterskich na kierunku kulturoznawstwo (specjalność wiedza o kulturze) w Instytucie Kultury Polskiej UW. Autorka i wykonawczyni monodramu Atrapa i Utopia, którego scenariusz został nagrodzony w ramach konkursu Teatru Ósmego Dnia „OFF: Premiery/Prezentacje”.

 

Fot. Eduardo González CámaraAnna Sadowska jest absolwentką teatrologii na Uniwersytecie Łódzkim oraz Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Aktorka i reżyserka Teatru Realistycznego ze Skierniewic, animatorka kultury i realizatorka projektów społeczno-kulturalnych. W latach 2012–2014 była prezeską Fundacji Teatr Realistyczny.

 

 

 

Teatr Realistyczny powstał na gruzach Skierniewic, tuż po drugiej wojnie światowej. Wyglądało to tak, jakby coś wielkości pięści wyszło ze środka głowy przez nos. Jeżeli chodzi o Skierniewice, to wiele się nie zmieniło, a i my korzystając z klimatu gruzowiska, jak na kombatantów przystało, robimy się coraz młodsi. W ciągu iluś tam lat teatr zrealizował ileś tam spektakli, za które dostał ileś tam nagród na iluś tam festiwalach w iluś tam miejscowościach na tym jedynym i najpiękniejszym ze światów.

Spektakl zrealizowany w ramach konkursu Teatru Ósmego Dnia „OFF: Premiery/Prezentacje” oraz Akademii Teatru Alternatywnego, organizowanej przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Ośrodek Teatralny Kana i Teatr Brama w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Galeria zdjęć