Aktualnie jesteś: Rezydencja Performer Persona Project

Bezruch w działaniu

Warsztaty prowadzone przez Claudia Santanę Bórqueza i członków Performer Persona Project

28/05/2017 {niedziela} 11:00–14:00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli
W języku angielskim

Zapisy do 22 maja

 

Bezruch w działaniu
Fot. Francesca Bono

Program warsztatów obejmie następujące elementy:

  • trening na różnych poziomach: równowaga, prowadzenie i bycie prowadzonym, rytm, impuls, uwaga i skojarzenie
  • śpiew i pieśni tradycyjne: ciało pieśni, rezonans, otwartość, melodia, rytm
  • działanie jako żywy proces i jako coś istotnego dla wykonawcy, improwizacja w oparciu o strukturę, indywidualne działanie i chór

Uczestnicy powinni mieć wygodny strój do ćwiczeń i przygotować na pamięć fragment tekstu lub pieśni, nad którym chcieliby pracować w trakcie warsztatów.

Performer Persona Project (Projekt Performatywny Persona) powstał we Włoszech w 2010 roku podczas dwuletniej rezydencji jego lidera, Claudia Santany Bórqueza, w Laboratorio Permanente di Ricerca sull’Arte dell’Attore de Doménico Castaldo. Projekt tworzą obecnie: Francesca Bono (producent, filmowiec, współpraca twórcza) oraz Juan Pablo Vasquez, Braulio Verdejo i Vicente Cabrera (aktorzy).

Skupiając się na żywym doświadczeniu człowieka w działaniu, uczestnicy projektu dzielą się ciałem, pieśnią/słowem, rytmem i działaniem. Cisza, słuchanie i obserwacja są wrotami do tęsknoty, która napędza działanie. Twórcy postrzegają dzieło performatywne jako spotkanie widzów i czyniących, zawsze odbywające się w miejscu i czasie, w którym możliwe jest zaistnienie convivium. Twórcza wizja nabrała kształtu w procesie, który obejmował realizację spektakli, badania i proces formacyjny.

Performer Persona Project prezentował swoje prace w różnych formatach i kontekstach w Chile, Polsce, Anglii i we Włoszech – przy wsparciu Wydziału Sztuk Widowiskowych Uniwersytetu Playa Ancha w Valparaíso (Chile), Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, PRACOWNI || ROSA (Polska) oraz Laboratorio Permanente di Ricerca sull’Arte dell’Attore (Włochy).

Więcej informacji: performerpersonaproject.cl

Fot. Maciej ZakrzewskiClaudio Santana Bórquez jest aktorem i reżyserem, magistrem reżyserii teatralnej, pracuje jako profesor teatrologii na Uniwersytecie Playa Ancha w Valparaiso (Chile). Od 2010 roku dyrektor artystyczny Performer Persona Project, badającego ciało, dźwięk, rytm i żywe działanie człowieka. Wybrane realizacje: Vigilia (2012), Julia (2013), Like a Dog in the Sun (2013), Losing the Battle of (the Ebro) Drunk (2014), Persona: świetlistość na ścieżce aktora (2016) i Fałszerze duszy (2016). W 2015 roku opublikował artykuł O praktyce i świadomości aktora. W 2013 roku prowadził specjalistyczny program studiów Performer. W latach 2008–2010 pracował jako aktor w Laboratorio Permanente di Ricerca sull’Arte dell’Attore (Turyn, Włochy). W 2008 roku uczestniczył w cyklu warsztatów „Atelier” realizowanych w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego oraz projekcie „Horyzonty” Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards.

Koszt: 30 PLN

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesłać do 22 maja do Justyny Rodzińskiej-Nair na adres: justyna@grotowski-institute.art.pl. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.