Aktualnie jesteś: VoicEncounters

Ormiańskie pieśni liturgiczne

Koncert chóru Asoghig z Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego Kościoła św. Trójcy w Stambule

Program Ślady

24/04/2016 {niedziela} 19:00
Kościół św. Antoniego z Padwy,
ul. św. Antoniego 30

Bilety: 30 zł

Ormiańskie pieśni liturgiczne
Fot. Archiwum chóru

Na koncert złożą się tradycyjne ormiańskie śpiewy liturgiczne, które stanowią jednogłosowy śpiew modalny z towarzyszeniem burdonu. Repertuar obejmie śpiewy różnych rodzajów z oficjum i liturgii świętej. Większość z nich to śpiewy utrzymane w systemie modalnym oktoechosu. Ormiańskie śpiewy liturgiczne oparte są na motywach melodycznych, których kantorzy uczą się od wczesnego dzieciństwa. Wszystkie modi ormiańskiego oktoechosu bazują na systemie interwałów naturalnych.

Chór Asoghig to jeden z najstarszych chórów w Stambule. Konsekrowany przez Patriarchę w 1899 roku, w bieżącym roku obchodzi swoje 117-lecie. Chór nie tylko wypełnia misję, którą sugeruje jego nazwa (asoghig to „ten, kto pięknie śpiewa święte hymny), ale także oddaje hołd przodkom.

Asoghig wykonuje liturgię Badarak, Meir Jekanag („melodia główna”), w najstarszej znanej formie. Jako jeden z niewielu chórów wykonuje rytuał skomponowany przez Makara Jekmaliana, jednego z najwybitniejszych kompozytorów ceremonii Badarak po Komitasie, ikonie muzyki ormiańskiej.

Murat İçlinalça, Arda Kabadayı, Murat Menekşe, Nuran Menekşe, Harun Özçelik, Murat Topuzoglu

Bilety: 30 zł
Kontakt: sekretariat@grotowski-institute.art.pl
tel. 71 34 45 320
Prosimy o odbiór biletów w Sekretariacie (Przejście Żelaźnicze) w terminie uzgodnionym podczas dokonywania rezerwacji.
Bilety online

podziekowania