Aktualnie jesteś: Studio Kokyu / Warsztaty

Aikido

Regularne treningi prowadzone przez Przemysława Błaszczaka

Regularne treningi

wt. 18.30–20.30
czw.18.00–20.00

Kurs wprowadzający dla początkujących

wt.17.30–18.30

Studio Na Grobli

W językach polskim i angielskim

Aikido
Fot. z archiwum Wrocław Aikikai

Aikido jest tradycyjną japońską sztuką walki. Stworzył ją Morihei Ueshiba, nazywany O’Sensei, na podstawie systemów walki wręcz i japońskiej szermierki. To dyscyplina, w której nie uprawia się współzawodnictwa, a trening jest celem samym w sobie. Zajęcia dają możliwość rozwoju każdemu – bez względu na wiek, płeć, warunki fizyczne czy stan zdrowia. W swojej książce „Aikido” Kisshōmaru Ueshiba, syn O’Senseia, pisze:

Aikido to „droga duchowej harmonii”. Jego twórca, Morihei Ueshiba, czerpał z doświadczeń wielu lat badań, poszukiwań i treningów. Aikido jest sztuką jednoczenia się z naturą. Nie istnieje w nim dualizm, walka ani przeciwnik. Jest tylko harmonijne współdziałanie twojego ducha z duchem wszechświata. Techniki aikido to cielesne uzewnętrznienie tej harmonii. Aikido to droga pojednania. To zasada jedności wszystkich istnień wyrażona ruchem ciała.

We wrześniu 2020 roku w ramach programu Studia Kokyu rozpoczęło swoją działalność dojo Na Grobli Aikikai. Zajęcia aikido prowadzi sensei Przemysław Błaszczak 2 dan. Treningi aikido odbywają się w tradycyjnej formie, jednak wieloletnia praktyka prowadzącego w obszarze aikido i treningu fizycznego performera umożliwia inną perspektywę rozumienia i tłumaczenia siebie w działaniu.

Zajęcia adresowane są do osób zainteresowanych sztukami walki z perspektywy performatywnej, a także wszystkich zainteresowanych ruchem i pracą z ciałem oraz treningiem, dającym możliwość regularnej i precyzyjnej pracy nad sobą.

Fot. Anita SzymańskaPrzemysław Błaszczak studiował filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Aktor, reżyser, pedagog, od 1995 roku związany z Instytutem Grotowskiego (do 2007 Ośrodkiem Grotowskiego).
W latach 1996–1999 pracował w Teatrze Pieśń Kozła pod kierownictwem Grzegorza Brala (udział w spektaklu „Pieśń kozła – dytyramb”). W latach 2002–2003 przygotował własny monodram „Ecce homo”. Od 2004 roku jest aktorem Teatru ZAR. Uczestniczył w projekcie „Ewangelie dzieciństwa”, gdzie występował w dwóch częściach tego tryptyku – „Uwerturze” i „Anhellim. Wołaniu”, a także w spektaklu „Armine, Sister”. Grał także w „Mauzerze” Heinera Müllera w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa (polska premiera w Instytucie Grotowskiego w 2012 roku). Pod okiem Terzopoulosa studiował jego autorską metodę treningu aktorskiego wypracowaną w Teatrze Attis w Grecji. Jest certyfikowanym nauczycielem tej metody. Założyciel i lider Studia Kokyu działającego od 2016 roku w Instytucie Grotowskiego.
Od 2005 roku uprawia japońską sztukę walki aikido (aktualnie w stopniu 2 dan), pod okiem senseia Piotra Masztalerza 6 dan, w 2011 roku pobierał nauki jako uchideshi u shihana Juby Noura 6 dan w Meksyku. Prowadzi regularne treningi w założonym przez siebie dojo Na Grobli Aikikai, które jest częścią Birankai Polska. W 2005 roku przebywał w Japonii na zaproszenie Toshiego Tsushitoriego, trenując pod jego okiem shintaido – japoński system prowadzący do integracji ciała i głosu poprzez trening oparty na tradycyjnym karate.
W latach 2013–2016 lider Studia Dwóch Ścieżek działającego w ramach programu badawczego BodyConstitution Instytutu Grotowskiego. Współzałożyciel Wrocławskiej Offensywy Teatralnej (WrOT). Prowadził warsztaty w Polsce i za granicą.

Fot. Tobiasz PapuczysPiotr Masztalerz shidōin 6 dan, jest głównym instruktorem Wrocław Aikikai. Rozpoczął trening w 1988 roku pod okiem shihana D. Brunnera. W 1999 roku ćwiczył u shihana Minoru Kanetsuki w Londynie. Przez rok był uchideshi u shihana T. K. Chiby w San Diego w Stanach Zjednoczonych. Prowadził zajęcia na Politechnice Wrocławskiej (od 2003) oraz Uniwersytecie Wrocławskim (2003–2004) i Zespole Szkół Akademickich we Wrocławiu (od 2015). Od 2007 roku współpracuje z Instytutem Grotowskiego we Wrocławiu, od 2016 roku otacza opieką merytoryczną badania prowadzone przez Studio Kokyu. Prowadzi zajęcia i szkolenia w Polsce i za granicą (m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Kenii, Chile, Rosji, Stanach Zjednoczonych). Autor książki „Królestwo kurzu” (2018).

Harmonogram

Regularne treningi
wt. 18.30–20.30
czw.
18.00–20.00

Kurs wprowadzający dla początkujących
wt. 17.30–18.30

Studio Na Grobli

W językach polskim i angielskim

Zachęcamy do śledzenia profilu Na Grobli Aikikai na Facebooku, gdzie informować będziemy o ewentualnych zmianach w harmonogramie.

Koszt: 30 PLN (pojedyncza jednostka treningowa), 160 PLN (za miesiąc kalendarzowy), 400 PLN (za 3 miesiące kalendarzowe, obowiązuje przedpłata)

Cena pojedynczego treningu dotyczy jednej 55-minutowej jednostki. Opłata miesięczna uprawnia do uczestnictwa we wszystkich oferowanych w ramach grafiku zajęciach. Płatność odbywa się przelewem na konto. Pierwszy trening (55 minut) jest darmowy.

Zapisy przez formularz Google
Kontakt: p.blaszczak@grotowski-institute.pl; tel. 661 927 323.

Prosimy o wcześniejsze przybycie i przebranie się, żeby trening mógł się zacząć punktualnie.

Dojo Na Grobli Aikikai przy Studiu Kokyu funkcjonuje w ramach struktur i pod patronatem Wrocław Aikikai, którego założycielem i głównym nauczycielem jest sensei Piotr Masztalerz 6 dan. Wrocław Aikikai należy do Birankai Polska stworzonej przez shihana T. K. Chiba 8 dan ? organizacji oficjalnie uznanej przez Fundację Aikikai w Tokio.
Więcej informacji: wroclawaikikai.pl

Galeria zdjęć