Aktualnie jesteś: VoicEncounters

DiaPassion

Koncert Fátimy Mirandy

Program Giving Voice

20/04/2016 {środa} 20:00
Synagoga pod Białym Bocianem,
ul. Pawła Włodkowica 7

Bilety: 30 zł

DiaPassion
Fot. Fátima Miranda

Wszystko sprowadza się do sedna, którym jest… ciągły ruch. Ci, którzy mieli okazję wysłuchać tego koncertu mówią, że w jego trakcie przenosili się w wyobraźni do Afryki, Japonii, Indii, na morze, do lasu, do świątyni, na targ lub do studia muzyki elektronicznej.

Łącząc orientalne i okcydentalne techniki ze środkami wokalnymi własnego autorstwa, Fátima Miranda używa swojego głosu jako instrumentu dętego i perkusyjnego. Raczy słuchaczy obficie niezwykłymi akrobacjami obejmującymi ponad cztery oktawy, w tym dźwiękami multionicznymi i fascynującymi modulacjami oddechu – od najbardziej przejrzystego, anielskiej głosu do najdzikszego wrzasku, zamazując granice między śpiewem, poezją, teatrem, kompozycją, improwizacją i interpretacją.

Fatima_Miranda_fot_Rudiger_LangFátima Miranda ukończyła historię sztuki, wydała dwie książki o współczesnej architekturze i urbanistyce. Po spotkaniu Llorençem Barberem założyła grupę muzyki improwizowanej Taller de Musica Mundana, a także Flatus Vocis Trio, którego repertuar obejmował poezję fonetyczną. Wkrótce po tym odkryła potencjał swojego głosu, wypracowując szereg oryginalnych technik wokalnych.

Uczyła się śpiewu u japońskiej śpiewaczki Yumi Nary i mongolskiego śpiewaka Tran Quang Hala, indyjskiego śpiewu dhrupad u członków rodziny Dagar oraz bel canto, łącząc różnorodne techniki, tradycyjnie uznawane za nieprzystające do siebie, z muzyką awangardową.

Od początku lat dziewięćdziesiątych stworzyła kilka koncertów-spektakli na głos solo: Las Voces de la Voz (1991), Concierto en Canto (1995), ArteSonado (2000), Cantos Robados (2005) i perVERSIONES (2011), wydanych na płytach CD lub DVD.

Współpracowała m.in. z: Llorençem Barberem, Robertem Ashleyem, Wolfem Vostellem, Jeanem-Claudem Eloyem, Julio Estradą, Stefano Scodanibbio, Rachidem Koraichim, Johnem Rose’m, Hansem Peterem Kuhnem, Mirellą Weingarten, Sashą Waltz.

Występowała jako solistka na wielu festiwalach, zarówno muzycznych (muzyka współczesna, eksperymentalna), jak i teatralnych.

Więcej informacji: www.fatima-miranda.com/finalok/idiom.html

Bilety: 30 zł
Kontakt: sekretariat@grotowski-institute.art.pl
tel. 71 34 45 320
Prosimy o odbiór biletów w Sekretariacie (Przejście Żelaźnicze) w terminie uzgodnionym podczas dokonywania rezerwacji.
Bilety online

ACE logofbk& gminy