90

Spektakl Ensemble Teatrale 22 Gradi

7/12/2017 {czwartek} 19:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

Bilety: 20 PLN

90
Fot. Archiwum zespołu

Znajdujemy się w niezręcznej sytuacji, na pozór bezsilni wobec spadającej na nas lawiny problemów. To prawie wojna o zachowanie reszty praw, uratowanie pracy, dochodu, godności, możliwość przetrwania, aby zmienić narzucony przez kogoś los.

Zostaniemy wpędzeni w ubóstwo? W naturze nie ma biedy. Gdzie pojawia się ubóstwo, tam zanika życie. W przyrodzie panuje dostatek, lecz strach zatruwa umysły. Nadszedł czas, aby zastanowić się, czego naprawdę chcemy, aby natychmiast działać.

Nie potrzeba wiele czasu na wielkie zmiany, trzeba tylko energii.

Strach to wielki manipulator, który czyni nas śmiesznymi wobec Historii.

Chcemy przełamać schematy myślowe, zbadać miejsca, w których wyrastają nasze przekonania, w których zakuwamy się w kajdany. Wyzwolić się z rezygnacji wysysającej krew z żył, i pozbyć się stereotypów, jakie nami rządzą.

Czego pragniemy? Co możemy zrobić? Nie chcemy być jak króliki doświadczalne poddawane niegodziwym eksperymentom gospodarczym ani jak żałobnicy opłakujący śmierć nadziei.

We Włoszech popularny jest zwyczaj przypisywania każdej z 90 liczb totolotka znaczenia. Znaczenia cyfr spisane są w tradycyjnym włoskim senniku dla graczy La Smorfia. Mogą to być postaci, zjawiska lub zdarzenia, pojawiające się w snach i w życiu. 90 w tych wyobrażeniach oznacza strach.

Ensemble Teatrale 22 Gradi to grupa aktorów-robotników kierowana przez Darię Anfelli i wspierana przez CISL (Włoską Konfederację Związków Pracowniczych) w Weronie. Spektakl 90 jest efektem poszukiwań i refleksji wokół tematów silnie związanych z pracą, aktualną sytuacją pracowników i kondycją włoskiego społeczeństwa. To drugi spektakl grupy, pierwszy, Kryzys, instrukcja obsługi, miał premierę 1 maja 2013.

facebook.com/22gradi

Daria Anfelli jest aktorką, reżyserką, autorką. Skończyła dramaturgię na Uniwersytecie w Bolonii. Pracę teatralną zaczęła w niezależnej grupie teatralnej Ciotola w Weronie, później pracowała w Teatrze Ósmego Dnia w okresie jego działalności emigracyjnej i w Polsce (1985–1993), następnie w zespole Sekta (1993–1996). Aktualnie mieszka w Weronie, gdzie początkowo grała i reżyserowała w teatrze miejskim dla młodzieży AIDA, a później stworzyła niezależny zespół Uqbarteatro, dla którego pisze, reżyseruje i z którym występuje we Włoszech i za granicą w przedstawieniach dla młodzieży i dorosłych. Prowadzi od kilku lat Ensemble Teatrale 22 Gradi z pracownikami zakładów pracy w Weronie. Współpracowała jako aktorka i reżyserka z wieloma zespołami, m.in. z Teatro Arca w Katanii i Aenigma w Urbino. Występowała także w Polsce w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Asocjacji 2006 i w Trzecim Teatrze Lecha Raczaka w Poznaniu, reżyserowała w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Teatrze Nowym w Łodzi, Teatrze Wielkim w Poznaniu, Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Prowadziła staże i warsztaty teatralne w całej Europie. Jest autorką wielu scenariuszy teatralnych. Jako krytyk teatralny współpracowała z kilkoma periodykami. Tłumaczyła na język włoski polskie teksty literackie i eseistyczne.

Reżyseria: Daria Anfelli
Występują: Sabrina Cason, Giorgio Ferrari, Giacomo Ferrari, Antonio Fochesato, Mara Morandi, Piet Paeshuyse, Carlotta Scolari, Rossella Stevanella
Muzyka i koordynacja techniczna: Piet Paeshuyse
Język: włoski z polskimi napisami
Premiera: listopad 2015
Czas trwania: 60 min

Spektakl powstał we wsparciu CISL (Włoskiej Konfederacji Związków Pracowniczych) w Weronie.

Bilety: 20 PLN

Sprzedaż i rezerwacja miejsc: sekretariat@grotowski-institute.art.pl, tel. 71 34 45 320

Galeria zdjęć