Aktualnie jesteś: Konferencja praktyczna / Więcej niż teatr

21 myśli o teatrze

Spotkanie z twórcami książki 21 myśli o teatrze: Radosławem Stańcem i Marią Szczodrowską, prowadzenie Magdalena Hasiuk

30/05/2016 {poniedziałek} 18:00
Barbara: infopunkt, kawiarnia, kultura
ul. Świdnicka 8c

Wstęp wolny

21 myśli o teatrze
Fot. Archiwum Teatru 21

21 myśli o teatrze to efekt pracy fotoreportażysty, grafików, teoretyczek sztuki i aktorów Teatru 21, który tworzą osoby z zespołem Downa i autyzmem. Sercem publikacji są zdjęcia Grzegorza Pressa. To przede wszystkim dokumentacja kilkumiesięcznej pracy nad przedstawieniem Klauni, czyli o rodzinie. Odcinek 3, ale również innych perfomansów oraz prób. Dopełnienie fotografii stanowi 21 wypowiedzi aktorów. W specyfikę tego rodzaju sztuki wprowadza tekst Justyny Lipko-Koniecznej i Eweliny Godlewskiej-Byliniak. Działalność Teatru 21 jest dla nich przyczynkiem do szukania nowych perspektyw opisu. Wszystko po to, by uchronić artystów z niepełnosprawnością przed pułapką scenicznej prywatności, która stała się etykietą, jaką społeczność zgotowała ich twórczości. Projekt graficzny opracowali Radosław Staniec i Maria Szczodrowska. Publikacja ma przyciągać uwagę surowością – odkrytym grzbietem i wyeksponowanym szyciem. Zestawiając ze sobą kolejne fotografie, graficy prowokowali napięcia i budowali historie. Wykorzystali architekturę książki, tworząc sytuacje, w których przekładając strony, oglądający animuje zdjęcia. W tych prostych zabiegach widoczna jest inspiracja książkami obrazowymi i photobookami z II poł. XX wieku.

Justyna Lipko-Konieczna – absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, studiowała na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych UW, doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Współtwórczyni programu studiów Pedagogika teatru (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Instytut Kultury Polskiej UW), autorka koncepcji merytorycznej projektu „Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana” oraz dramaturgii spektaklu pod tym samym tytułem w reżyserii Justyny Sobczyk (Instytut Teatralny). Członkini projektu „HyPaTia” (Instytut Teatralny, Instytut Badań Literackich PAN), współautorka kilkunastu scenariuszy teatralnych, dramaturżka. Współpracowała m.in. z Teatrem Dramatycznym (gdzie współtworzyła spektakle Per Gynt. Szkice z Dramatu Henryka Ibsena, Klub Polski, Córeczki), z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, TR Warszawa, Instytutem Teatralnym, gdzie prowadziła wiele działań z zakresu pedagogiki teatru. Autorka dramaturgii oraz współautorka scenariusza do spektaklu Ciało pedagogiczne w reżyserii Justyny Sobczyk. Współautorka dramatu Kalina o aktorce Kalinie Jędrusik (Teatr Polonia). Dramaturżka Teatru Studio w Warszawie oraz Teatru 21, z którym pracuje od 3 lat, współtworząc spektakle …i my wszyscy. Odcinek 0, Statek miłości. Odcinek 1, Upadki. Odcinek 2, Śmiertelnie trudna gra. Członkini Stowarzyszenia Pedagogów Teatru.

Grzegorz Press – zaczynał pracę w „Obserwatorze Codziennym” (1991), następnie fotografował dla Polskiej Agencji Prasowej i „Życia Warszawy”. W latach 1994–2009 był fotoreporterem tygodnika „Polityka”. Aktualnie jest freelancerem. W latach 2007–2015 kilkakrotnie wyróżniany w konkursach fotografii prasowej (Grand Press Photo, BZWBK Press Foto, Pilsner Urquell International Photography Awards). W swoim dorobku ma kilka wystaw autorskich i wiele reportaży z różnych zakątków świata (Irak, Brazylia, Kuba, Nepal, Uzbekistan, Hawaje, Zanzibar). Zajmuje się fotografią reportażową, portretową i reklamową. Pracuje również jako fotosista na planach filmowych i reklamowych oraz przy produkcjach telewizyjnych. Jest autorem zdjęć stanowiących wystrój wszystkich oddziałów Alior Banku w Polsce. Od końca 2010 roku pracuje nad własnym projektem „Z okna widziane” – fotografuje z okna swojego mieszkania rozmaite scenki rodzajowe i zdarzenia. Od maja 2012 roku dokumentuje wydarzenia Reprezentacji Polski w Amp Futbolu. Od czerwca 2015 roku współpracuje z Teatrem 21.

Radosław Staniec – współautor opracowania graficznego i formy wydawniczej. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego praca została wyróżniona w prestiżowym Międzynarodowym Przeglądzie Projektów Dyplomowych Graduation Projects. Od 2012 roku jest studentem studiów doktoranckich z zakresu sztuk plastycznych na UMK. Zajmuje się tworzeniem identyfikacji wizualnej i animacji oraz projektowaniem publikacji z przygotowaniem do druku. Stworzył identyfikacje wizualne Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt, Festiwalu Debiutantów Pierwszy Kontakt, Międzynarodowego Projektu „Cosmic Underground”, projektu filmowego „Inne Światy Wernera Herzoga” oraz wielu innych. Współpracuje z Iwoną Chmielewską. W 2013 roku otrzymał wyróżnienie w prestiżowym konkursie Najpiękniejsze Książki Roku organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek za opracowanie książki Krystyny Miłobędzkiej i Iwony Chmielewskiej Na wysokiej górze. We współpracy z Marią Szczodrowską tworzy własne projekty publikacji przeznaczonych do druku. Jego prace prezentowane były m.in. podczas 24. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie, BICeBe – Biennale Plakatu w Boliwii, Międzynarodowego Biennale Plakatu Studenckiego w Lublinie, DMY 2012 International Design Festival Berlin oraz w publikacjach branżowych dotyczących projektowania graficznego: „2+3D”, „Typo”, „BranD” magazine, „Top Graphic Design Series 3”.

Maria Szczodrowska – współautorka opracowania graficznego i formy wydawniczej Autorka książek artystycznych. Podstawą jej pracy jest dbałość o materiał oraz spójne połączenie elementów konstrukcyjnych i graficznych książki z treścią. Jest doktorem na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2011 roku pracuje w Zakładzie Plastyki Intermedialnej UMK. W 2013 roku, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nakładem Wydawnictwa Fundacji Win-Win ukazała się jej książka autorska Teodor. Od 3 lat w duecie z Radosławem Stańcem zajmuje się opracowaniem graficznym książek innych autorów Jej realizacje były wielokrotnie prezentowane w kraju i za granicą. W 2012 roku w ramach projektu „Artists’ Books on Tour – Artist Competition
and Mobile Museum” (wystawy w Austrii, Czechach i Słowenii), podczas Międzynarodowych Targów Książki w Seulu (Korea Płd.) i na IV Międzynarodowym Biennale Ilustracji w Zagrzebiu (Chorwacja), a w 2013 roku na Międzynarodowej wystawie książek artystycznych w ramach projektu „Sheffield International Artist’s Book Prize” w Shieffield (Anglia).

Justyna_Sobczyk_prywatneJustyna Sobczyk jest pedagożką teatru i reżyserką. Absolwentka pedagogiki teatru na studiach podyplomowych na Universität der Künste w Berlinie, pedagogiki specjalnej na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz wiedzy o teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. Stypendystka GFPS (Gemeinschaft für Wissenschaft und Kultur in Mittel und Osteuropa, Niemcy) i DAAD (Deutscher Akademischer Austausch Dienst, Niemcy). Kieruje działem pedagogiki teatralnej w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Założycielka Teatru 21 i współzałożycielka Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Kierowniczka, razem z Zofią Dworakowską, studiów podyplomowych w zakresie pedagogiki teatru na Uniwersytecie Warszawskim, założonych we współpracy Instytutu Teatralnego i Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi zajęcia na Akademii Teatralnej w Warszawie. Kuratorka projektu „Więcej niż teatr” prowadzonego w Instytucie Grotowskiego. W 2016 roku otrzymała przyznawaną przez „Dialog” i Instytut Książki Nagrodę im. Konstantego Puzyny – „Kamyk”.

Wstęp i redakcja: Justyna Lipko-Konieczna i Ewelina Godlewska-Byliniak
Fotografie: Grzegorz Press
Koncepcja graficzna: Radek Staniec i Maria Szczodrowska
Wydawca: Fundacja Win-Win
Współpraca: Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Data wydania: 15 marca 2016
Więcej informacji: 21mysli.teatr21.pl
Publikacja powstała w ramach projektu „Więcej niż teatr” – „Pełnoprawna Sztuka Osób Niepełnosprawnych + Beyond Therapy – konferencja praktyczna”

Generated on September 11, 2015, 4:00 pm

 

Galeria zdjęć