VoicEncounters

Seminarium praktyczne
14–24/04/2016

VoicEncounters wyrasta z przekonania, że głos jest narzędziem komunikacji przekraczającym język i różnice kulturowe. To spotkania poświęcone refleksji nad zjawiskiem ludzkiego głosu i muzykalności oraz ich kulturowym realizacjom. Ich celem jest stworzenie wielowymiarowej przestrzeni, w której nastąpi spotkanie wielu kultur wokalnych z całego świata.

edu_logo2Seminarium praktyczne VoicEncounters to: warsztaty, koncerty, spotkania, wykłady, oparte na różnych sposobach posługiwania się głosem/pracy z głosem, które mogą być wykorzystane w procesie twórczym, wzbogacając warsztat aktora/performera.

Pierwsza edycja VoicEncounters, Fenomen łacińskich konfraterni, odbyła się w 2010 roku, kolejne, w 2012 i 2013 roku, poświęcone były dziedzictwu i historii Ormian. Tegoroczną edycję, organizowaną przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego i Teatr ZAR we współpracy z Centre for Performance Research i Site de pratiques théâtrales Lavauzelle, tworzą cztery linie programowe:

  • Mediterraneas (męskie konfraternie z basenu Morza Śródziemnego: Cuncordu de Orosei z Sardynii oraz Arciconfraternita del SS. Sacramento alla Madrice z Sycylii, Cuncordu de Cuglieri z Sardynii, Cunfraterna di a Serra z Korsyki oraz zespół In Medias Res i Schola Gregoriana Silesiensis)
  • Giving Voice (Kristin Linklater, Olga Szwajgier, Jorge Parente, Chan E. Park, Tomasz Rodowicz, Elina Toneva i Tomasz Krzyżanowski z Teatru CHOREA, Fátima Miranda)
  • My Voice is My Country (Ditte Berkeley z Hiszpanii/Polski, Aram i Virginią Kerovpyanowie z Francji, Natalia Połowynka z Ukrainy, Bente Kahan z Norwegii/Polski, Mahsa i Marjan Vahdat oraz Atabak Elyasi z Iranu, zespół Mazaher z Egiptu, Selda Öztürk, Diler Özer, Metehan Dada, Alican Karapınar z Turcji, Mariana Sadovska z Ukrainy/Niemiec)
  • Ślady/Traces (grupa Nanila/członkowie rodziny Pilpanich z Gruzji, chór Sakhioba z Gruzji, chór Asoghig z Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego św. Trójcy w Stambule).

Gościem specjalnym seminarium będzie Diamanda Galás.

Warsztaty i koncerty dopełni międzynarodowa konferencja Pedagogika głosu z udziałem wybitnych naukowców, pedagogów i praktyków. Każdy z czterech dni wykładów, prezentacji i dyskusji poświęcony będzie innym obszarom tematycznym związanym z ich pracą.

Szczegółowy program  pdf

 

Program

czw.–pt.
14–15/04/2016
10:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze
Wprowadzenie do popularnego śpiewu polifonicznego z Doliny Serra na Korsyce

Warsztaty prowadzone przez Jeana-Charles’a Adamiego oraz członków Cunfraterna di a Serra z Korsyki

Program Mediterraneas

Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze
czw.
14/04/2016
18:00
Ciemna jutrznia

Koncert zespołu In Medias Res

Program Mediterraneas

Kolegiata Świętego Krzyża, dolny kościół św. Bartłomieja, Ostrów Tumski
czw.
14/04/2016
20:00
Castrum Doloris

Koncert zespołu Schola Gregoriana Silesiensis

Program Mediterraneas

Kolegiata Świętego Krzyża, dolny kościół św. Bartłomieja, Ostrów Tumski
pt.–niedz.
15–17/04/2016
09:00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32
Uwolnić naturalny głos

Warsztaty prowadzone przez Kristin Linklater

Program Giving Voice

Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32
pt.
15/04/2016
15:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze
Mediterraneas 1

Spotkanie z Robertem Pożarskim i członkami zespołu Scholi Gregoriana Silesiensis oraz prezentacja czterech zespołów śpiewaczych z Korsyki, Sardynii i Sycylii, prowadzenie Jean-François Favreau

Program Mediterraneas

Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze
pt.
15/04/2016
18:00
Pieśni z Orosei – pomiędzy dwoma gatunkami

Koncert Cuncordu de Orosei z Sardynii

Program Mediterraneas

Kolegiata Świętego Krzyża, dolny kościół św. Bartłomieja, Ostrów Tumski
pt.
15/04/2016
20:00
Wielki Tydzień w Mussomeli

Koncert Arciconfraternita del SS. Sacramento alla Madrice z Sycylii

Program Mediterraneas

Kolegiata Świętego Krzyża, dolny kościół św. Bartłomieja, Ostrów Tumski
sob.–niedz.
16–17/04/2016
10:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze
Polifoniczny kwadrat

Warsztaty prowadzone przez Martino Corimbiego oraz członków Cuncordu de Orosei z Sardynii

Program Mediterraneas

Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze
sob.
16/04/2016
15:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze
Mediterraneas 2

Spotkanie z członkami Cuncordu de Orosei z Sardynii oraz Arciconfraternita del SS. Sacramento alla Madrice z Sycylii, połączone z prezentacją filmu Serce dźwięku; prowadzenie Jean-François Favreau

Program Mediterraneas

Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze
sob.
16/04/2016
18:00
Pieśni Flory – kobieta i Madonna w popularnej tradycji z Cuglieri

Koncert Cuncordu de Cuglieri z Sardynii

Program Mediterraneas

Kolegiata Świętego Krzyża, dolny kościół św. Bartłomieja, Ostrów Tumski
sob.
16/04/2016
20:00
Pieśni sakralne z Doliny Serra

Koncert Cunfraterna di a Serra z Korsyki

Program Mediterraneas

Kolegiata Świętego Krzyża, dolny kościół św. Bartłomieja, Ostrów Tumski
niedz.
17/04/2016
15:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze
Mediterraneas 3

Spotkanie z członkami Cuncordu de Cuglieri z Sardynii oraz Confraterna di a Serra z Korsyki, połączone z prezentacją filmu Święte głosy, z udziałem Renato Morellego, reżysera; prowadzenie Jean-François Favreau

Program Mediterraneas

Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze
niedz.
17/04/2016
18:00
Completorium – Miserere

Spotkanie wszystkich śpiewaków goszczących w programie Mediterraneas, pod przewodnictwem członków chóru Schola Gregoriana Silesiensis, podczas którego każdy zespół wykona własną interpretację jednej z najbardziej szczególnych pieśni Wielkiego Tygodnia, Miserere.

Program Mediterraneas

Kolegiata Świętego Krzyża, górny kościół, Ostrów Tumski
pon.–wt.
18–19/04/2016
09:00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32
Laboratorium głosu

Warsztaty prowadzone przez Olgę Szwajgier

Program Giving Voice

Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32
pon.–czw.
18–21/04/2016
09:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze
Głos i Ciało – głos śpiewany i mówiony

Warsztaty prowadzone przez Jorge’a Parente w asyście Zoé Ogeret

Program Giving Voice

Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze
pon.–wt.
18–19/04/2016
10:00
Instytut Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena, Przejście Żelaźnicze
Opowieść głosu (Pieśń, która mówi)

Warsztaty prowadzone przez Ditte Berkeley

Program My Voice is My Country

Instytut Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena, Przejście Żelaźnicze
pon.–czw.
18–21/04/2016
 
Pedagogika głosu

Konferencja w ramach seminarium praktycznego VoicEncounters

Program Giving Voice

Aula Instytutu Historycznego UWr, ul. Szewska 49
pon.
18/04/2016
20:00
Shim Chong powraca na świat

Koncert Chan E. Park

Program Giving Voice

Synagoga pod Białym Bocianem, ul. Pawła Włodkowica 7
wt.–czw.
19–21/04/2016
09:00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32
Praktyczna nauka pansori

Warsztaty prowadzone przez Chan E. Park

Program Giving Voice

Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32
wt.
19/04/2016
20:00
Home – pieśni i opowieści Żydów Europy

Koncert Bente Kahan (Norwegia/Polska)

Program My Voice is My Country

Synagoga pod Białym Bocianem, ul. Pawła Włodkowica 7
śr.–czw.
20–21/04/2016
09:00
Gest głosu jako gest ciała. Archaiczne funkcje pieśni chóralnych

Warsztaty prowadzone przez Tomasza Rodowicza, Elinę Tonevę i Tomasza Krzyżanowskiego ze Stowarzyszenia Teatralnego CHOREA

Program Giving Voice

SKiBA, ul. Niemcewicza 2
śr.
20/04/2016
20:00
DiaPassion

Koncert Fátimy Mirandy

Program Giving Voice

Synagoga pod Białym Bocianem, ul. Pawła Włodkowica 7
czw.
21/04/2016
14:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze
Harmonia bez kompromisów: Muzyka bizantyjska

Spotkanie z Marcinem Abijskim, w ramach cyklu „3/2. Spotkania”

Program Ślady

Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze
czw.
21/04/2016
20:00
Słońce wstanie

Koncert sióstr Mahsy i Marjan Vahdat oraz Atabaka Elyasiego (Iran)

Program My Voice is My Country

Kościół Opatrzności Bożej, ul. Kazimierza Wielkiego 29
pt.–niedz.
22–24/04/2016
10:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze
Tradycyjne pieśni Gruzji

Warsztaty prowadzone przez grupę Nanila / rodzinę Pilpanich

Program Ślady

Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze
pt.–niedz.
22–24/04/2016
10:00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32
Śpiew modalny. Podróż w dźwięku

Warsztaty prowadzone przez Arama i Virginię Kerovpyanów

Program My Voice is My Country

Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32
pt.–niedz.
22–24/04/2016
13:00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32
Ziemia – Pieśń

Warsztaty prowadzone przez Natalię Połowynkę

Program My Voice is My Country

Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32
pt.
22/04/2016
14:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze
Harmonia bez kompromisów: Tradycyjny gruziński system strojenia

Spotkanie z Malkhazem Erkvanidze, w ramach cyklu „3/2. Spotkania”

Program Ślady

Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze
pt.
22/04/2016
17:00
Tradycyjny gruziński śpiew liturgiczny

Koncert chóru Sakhioba

Program Ślady

Kolegiata Świętego Krzyża, dolny kościół św. Bartłomieja, Ostrów Tumski
pt.
22/04/2016
18:30
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze
Zār

Koncert zespołu Mazaher (Egipt)

Program My Voice is My Country

Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze
pt.
22/04/2016
20:00
Głosy z rodzinnych stron

Koncert Seldy Öztürk, Diler Özer, Metehana Dady, Alicana Karapınara (Turcja)

Program My Voice is My Country

Kościół Opatrzności Bożej, ul. Kazimierza Wielkiego 29
pt.–niedz.
22–24/04/2016
21:00
Armine, Sister

Spektakl Teatru ZAR

Portugalia, Lizbona, Teatro Ibérico, rua de Xabregas 54
sob.
23/04/2016
17:00
Swańskie pieśni z Kaukazu

Koncert grupy Nanila/członków rodziny Pilpanich

Program Ślady

Kolegiata Świętego Krzyża, dolny kościół św. Bartłomieja, Ostrów Tumski
sob.
23/04/2016
14:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze
Harmonia bez kompromisów: Ormiańska muzyka modalna

Spotkanie z Aramem Kerovpyanem, w ramach cyklu „3/2. Spotkania”

Program Ślady

Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze
sob.
23/04/2016
18:30
Noc właśnie się zaczyna

Koncert Mariany Sadovskiej (Ukraina/Niemcy)

Program My Voice is My Country

Katedra Greckokatolicka św. Wincentego i św. Jakuba, pl. Biskupa Nankiera 15
sob.
23/04/2016
20:00
Pieśni wiatru. Wieczór ukraińskich romansów

Koncert Natalii Połowynki (Ukraina)

Program My Voice is My Country

Kościół Opatrzności Bożej, ul. Kazimierza Wielkiego 29
niedz.
24/04/2016
17:00
Schrei 27

Wykład Diamandy Galás połączony z pokazem filmu Schrei 27 i spotkaniem z artystką

Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego Teatru Polskiego we Wrocławiu, ul. Gabrieli Zapolskiej 3
niedz.
24/04/2016
19:00
Ormiańskie pieśni liturgiczne

Koncert chóru Asoghig z Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego Kościoła św. Trójcy w Stambule

Program Ślady

Kościół św. Antoniego z Padwy, ul. św. Antoniego 30

ve_pl