Aktualnie jesteś: Teatr na faktach

Teatr na faktach

Przegląd spektakli teatru dokumentalnego

14–16/02/2019 {czwartek–sobota}
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Studio Na Grobli
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2

 

Zestawienie słów „fakt” i „teatr” brzmi w naszych czasach jak sprzeczność. Fakt jednak od zawsze tkwi w samym sercu spektaklu, który był i jest opowieścią o czyimś życiu. Ta opowieść jest czasami prosta, czasami złożona, rozbrzmiewa wieloma głosami, które potrafią się ze sobą spierać i sobie zaprzeczać, zadziwia wciąż nieprzewidywalnością i autentycznością. Podczas przeglądu królować będzie słowo żywe, potoczne, nagrane i spisane podczas dziesiątek godzin wywiadów z osobami opowiadającymi piękne i okropne historie. Twórcy spektakli – w trudzie związanym z przygotowaniem scenariuszy – podążali przede wszystkim za głosem człowieka. Wybrane tematy zmieniały się i były kształtowane przez kolejne zderzenia z obecnością tego drugiego, innego głosu. Głosy te wybrzmią na wiele sposobów w dziewięciu spektaklach. Będzie to podróż w tereny nieznane, zaskakujące już stwierdzeniem, że to właśnie życie tworzy najciekawsze historie. Wśród nich znalazły się: opowieści zrodzone z tańca, z życia ustawionego zgodnie z zegarem największych korporacji, intymne i kruche podróże pozwalające zgłębić ideę kobiecości i śmiertelności, autobiograficzne albumy rodzinne, pamiętnik, który być może powinien zostać spalony, wizyta w świecie niespełnionych miłości i zeznania morderczyń, a także niemal reportażowe opowieści o wielkiej migracji ze Wschodu. Przegląd jest pierwszym tego typu wydarzeniem we Wrocławiu. Jedyne co możemy wziąć za pewnik, to fakt, że żadne słowo nie zostało wymyślone.
Zapraszamy na historie codzienne i niesamowite.
Krzysztof Kopka

Wydarzenia

Korpo_racje

Korpo_racje

Spektakl Przemysława Piskozuba i Mateusza Brodowskiego

kopkaKrzysztof Kopka mieszka we Wrocławiu. Z wykształcenia teatrolog. Reżyser m.in. „Koriolana” uznanego za najlepszy spektakl szekspirowski sezonu 1998/1999 oraz polsko-rosyjskiego spektaklu „1612” (Teatr Ad Spectatores/Teatr.doc) nagrodzonego na gdyńskim Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Tłumacz z rosyjskiego, przełożył kilkanaście dramatów twórców z kręgu „nowej dramy”. W wydawnictwie Słowo/obraz terytoria wydał antologię współczesnego dramatu rosyjskiego „Lepsi!”. Imał się różnych zawodów, obecnie jest dramaturgiem (m.in. współautorem „Ballady o Zakaczawiu”, „Reź”) i scenarzystą (filmy „80 milionów”, „Fotograf”; seriale „Głęboka woda”, „Komisja morderstw”). Wraz z „Teatrem na faktach” został laureatem nagrody „Kreatywny Wrocław”. Wykłada na ASP we Wrocławiu (Katedra Scenografii).

Bilety

Pojedynczy spektakl: 10 PLN

Karnet na przegląd: 40 PLN

Praca w toku: wstęp wolny

Premierowe spektakle zostały zrealizowane w Instytucie Grotowskiego w ramach projektu „Teatr na faktach” (październik 2018 – luty 2019) pod opieką artystyczną Krzysztofa Kopki.

TnFbelka