Studio Nucleus

Nucleus (łac.): jądro, rdzeń, istota, zaczątek, główna część.

Na bazie doświadczeń wyniesionych z praktyki różnych tradycji ruchowych uczymy się, w jaki sposób budzić i utrwalać potencjał zapisany w naszych instynktach, pamięci ciała, logice oraz zdolności do adaptacji. Nasza praca odnosi się do sztuk walki, sportu, tańca, teatru i rytuału. To pogłębiony proces autoobserwacji, budowania relacji ze sobą, grupą oraz przestrzenią. Fizyczne interakcje pomagają stymulować wiele płaszczyzn psychofizycznych, kształtować elastyczną postawę człowieka będącego w gotowości. Studio ma charakter badawczy, dążymy do zbudowania metodologii treningu.

Wierzymy, że rozwój możliwy jest przede wszystkim dzięki świadomemu konfrontowaniu tego, co znamy, z bogactwem tego, co niepoznane. Proces ten rozumiemy jako narzędzie do odkrywania różnorodności ekspresji ludzkiej, co daje nam świeże spojrzenie na problemy współczesnego człowieka.
Jakub Gontarski i Agnieszka Rybak

 

Aspekt treningowy

Doskonalimy elementy rozgrzewki i zestrojenia się grupy. Stymulujemy układ neuromotoryczny, sensomotoryczny oraz proprioceptywny. Rozwijamy naszą mobilność, motoryczność, dynamikę, ćwiczenia oddechowe i amortyzujące ciało. Interesuje nas zintegrowana, wrażliwa, silna i gibka struktura ciała. Rozwijamy inteligencję ruchową za pomocą strategii, taktyki, sprytu i zwinności. To trening gotowości, czujności, uważności i obecności. Trening głosu: zestrojenie, wzmocnienie, wyrazistość, brzmienie.

Aspekt artystyczny

W procesie kreacji ciekawi nas relacja pomiędzy intuicją, instynktami a logicznym myśleniem. Szukamy autentyczności w cielesnych impulsach oraz w sposobach ich odkrywania. Interesują nas utrzymanie napięcia w relacji, symbolika ciała, gest, archetypy zachowań. Budzimy fizyczną wrażliwość i cielesną emocjonalność, świadomie utrzymując interesujące dla nas stany psychofizyczne. Badamy potencjały energetyczny, ekspresyjny i dramaturgiczny ciała. Na poziomie głosu poszukujemy indywidualnych znaczeń i brzmienia w symbolice tradycyjnych pieśni afrobrazylijskich.

Aspekt prozdrowotny

Aktywujemy większość grup mięśniowo-powięziowych. Uelastyczniamy, wzmacniamy oraz rozwijamy metody integracji ciała. Ciało staje się odblokowane, gibkie i wytrzymałe. Ulepszamy ćwiczenia zmniejszające ryzyko powstawania kontuzji. Przygotowanie do wysiłku fizycznego oraz psychosomatyczne rozluźnianie napięć po pracy są dla nas codzienną higieną ciała.

Studio rozpoczęło działalność w grudniu 2017 roku, jego członkami są osoby z Polski i zagranicy.

Jakub_Gontarski_fot_Maciej_ZakrzewskiJakub Gontarski jest absolwentem Wrocławskiej Szkoły Kaskaderów Filmowych „13”. Instruktor rekreacji ruchowej ze specjalizacją samoobrona (AZS-AWF Wrocław). Certyfikowany trener indywidualny i trener ruchu pod kierunkiem Steve’a Maxwella (USA). Certyfikowany instruktor programów oddychania Oxygen Advantage i Buteyko Clinic International we współpracy z mistrzami Patrickiem McKeownem (Irlandia) i Peterem Lakatosem (Węgry). Od dziewięciu lat uprawia japońskie judo w Klubach Sportowych Gwardia Wrocław i AZS-AWF Wrocław, a od dziesięciu lat trenuje brazylijską sztukę walki capoeira (w Brazylii i wielu krajach europejskich). Trenuje też boks, brazylijskie jiu-jitsu, pływa, biega i wspina się. Kształcił się u wybitnych nauczycieli z Polski i zagranicy z zakresu tańca współczesnego, improwizacji kontaktowej i partnerstwa. Współpracuje z Instytutem Grotowskiego w ramach projektów badawczych BodyConstitution i Actor’s Atelier. Twórca warsztatów ruchowych „Bojowy partnering” i „Struna ciała”. Prowadzi warsztaty w Polsce i wielu krajach Europy oraz w Brazylii. Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych MOMENTUM. Współorganizuje Wrocławski Festiwal Ruchu „Cyrkulacje”. Współpracuje z Fundacją Krzyżową i wieloma organizacjami społecznymi.
jakubgontarski.com