Studio Nucleus

Nucleus (łac.): jądro, rdzeń, istota, zaczątek, główna część.

Na bazie doświadczeń wyniesionych z praktyki różnych tradycji ruchowych uczymy się, w jaki sposób budzić i utrwalać potencjał zapisany w naszych instynktach, pamięci ciała, logice oraz zdolności do adaptacji. Nasza praca odnosi się do sztuk walki, sportu, tańca, teatru i rytuału. To pogłębiony proces autoobserwacji, budowania relacji ze sobą, grupą oraz przestrzenią. Fizyczne interakcje pomagają stymulować wiele płaszczyzn psychofizycznych, kształtować elastyczną postawę człowieka będącego w gotowości. Studio ma charakter badawczy, dążymy do zbudowania metodologii treningu.

Wierzymy, że rozwój możliwy jest przede wszystkim dzięki świadomemu konfrontowaniu tego, co znamy, z bogactwem tego, co niepoznane. Proces ten rozumiemy jako narzędzie do odkrywania różnorodności ekspresji ludzkiej, co daje nam świeże spojrzenie na problemy współczesnego człowieka.
Jakub Gontarski i Agnieszka Rybak

 

Aspekt treningowy

Doskonalimy elementy rozgrzewki i zestrojenia się grupy. Stymulujemy układ neuromotoryczny, sensomotoryczny oraz proprioceptywny. Rozwijamy naszą mobilność, motoryczność, dynamikę, ćwiczenia oddechowe i amortyzujące ciało. Interesuje nas zintegrowana, wrażliwa, silna i gibka struktura ciała. Rozwijamy inteligencję ruchową za pomocą strategii, taktyki, sprytu i zwinności. To trening gotowości, czujności, uważności i obecności. Trening głosu: zestrojenie, wzmocnienie, wyrazistość, brzmienie.

Aspekt artystyczny

W procesie kreacji ciekawi nas relacja pomiędzy intuicją, instynktami a logicznym myśleniem. Szukamy autentyczności w cielesnych impulsach oraz w sposobach ich odkrywania. Interesują nas utrzymanie napięcia w relacji, symbolika ciała, gest, archetypy zachowań. Budzimy fizyczną wrażliwość i cielesną emocjonalność, świadomie utrzymując interesujące dla nas stany psychofizyczne. Badamy potencjały energetyczny, ekspresyjny i dramaturgiczny ciała. Na poziomie głosu poszukujemy indywidualnych znaczeń i brzmienia w symbolice tradycyjnych pieśni afrobrazylijskich.

Aspekt prozdrowotny

Aktywujemy większość grup mięśniowo-powięziowych. Uelastyczniamy, wzmacniamy oraz rozwijamy metody integracji ciała. Ciało staje się odblokowane, gibkie i wytrzymałe. Ulepszamy ćwiczenia zmniejszające ryzyko powstawania kontuzji. Przygotowanie do wysiłku fizycznego oraz psychosomatyczne rozluźnianie napięć po pracy są dla nas codzienną higieną ciała.

Studio rozpoczęło działalność w grudniu 2017 roku, jego członkami są osoby z Polski i zagranicy.

Jakub_Gontarski_fot_Maciej_ZakrzewskiJakub Gontarski jest absolwentem Wrocławskiej Szkoły Kaskaderów Filmowych 13. Instruktor rekreacji ruchowej ze specjalizacją samoobrona (AZS-AWF Wrocław). Certyfikowany trener personalny oraz trener ruchu pod kierunkiem Steve’a Maxwella (USA). Twórca warsztatów Struna ciała i Bojowy partnering, skupionych na takich zagadnieniach jak: ekspresja, obecność, dramaturgia, kreatywność w sztukach walki na ścieżce wojownika-performera. Podróżuje do Brazylii, aby dokumentować wyprawy i brać czynny udział w rytuałach candomblé. Współtworzył m.in. spektakle Animan – I Am That, Dom wariatów. Improwizuje ruchowo na scenie z muzyką na żywo. Kilkanaście lat praktykował sztuki walki: japońskie judo i brazylijską capoeirę (w Brazylii i wielu krajach Europy). Kształcił się u wybitnych nauczycieli z Polski i zagranicy w zakresie tańca współczesnego, kontaktu improwizacji i partnerowania. Inspiruje się motoryką i mechaniką ciała oraz procesami jego integracji i adaptacji. Współpracuje z Instytutem Grotowskiego w ramach programu badawczego BodyConstitution. Jest współorganizatorem Wrocławskiego Festiwalu CYRKULACJE i projektu „Planet Kids”. Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych „Momentum”. Współpracował z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, organizując międzynarodowe warsztaty, choreografie i spektakle z młodzieżą. Prowadzi we Wrocławiu warsztaty z dziećmi i młodzieżą ze środowisk wykluczonych, m.in. w ramach projektu „Myśl w Ruchu” Instytutu Muzyki i Tańca.

Fot. Marcin OsmanAgnieszka Rybak uczy, porusza się, poszukuje. Współpracuje z Instytutem Grotowskiego w ramach programu badawczego BodyConstitution. Autorka warsztatów Struna ciała i Bojowy partnering wraz z Jakubem Gontarskim. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca w Poznaniu. Absolwentka Academy of New Dance and Improvisation oraz programów instruktorskich z zakresu terapii, tańca i ruchu. Współtworzyła m.in. spektakle Animan – I Am That, Dom Wariatów oraz Idiotę (Teatr Pieśń Kozła). Jest terapeutą oraz nauczycielem Lomi Lomi Nui – hawajskiej metody pracy z ciałem w systemie Aloha International – oraz Life Impressions Bodywork (Ayurweda & Life Impressions Institute). W swojej pracy terapeutycznej łączy metody oparte na ruchu, oddechu i naturalnej ekspresji pracy z ciałem z masażem tajskim, powięziowo-mięśniowym rozluźnianiem energetycznym oraz metodą Ilan Lev. Członkini ECITE (Europejska Wymiana Nauczycieli Contact Improvisation). Inicjatorka wrocławskiego środowiska kontakt improwizacji. Prowadzi regularne zajęcia i warsztaty. Współtwórczyni festiwalu CYRKULACJE i projektów „Planet Kids” oraz „Kobietnik”.