Aktualnie jesteś: Warsztaty

Jestem

Cykl warsztatów Fundacji Jubilo

„Jestem. Tutaj. Stoję. Teraz. Mówię. Do Ciebie”

Dlaczego stajemy na scenie? Skąd wypływa nasza potrzeba mówienia i co wówczas mówimy? Czym wypełniamy potencjał naszych słów i akcji na scenie? Te pytania, nawiązujące bezpośrednio do Tożsamości i Potrzeby aktora/aktorki, wyznaczą obszar poszukiwań w kierunku jego/jej rzemiosła. To także próba otwarcia osobistego procesu kwestionującego pracę aktora/aktorki, a także ich ról w dzisiejszym społeczeństwie.

Głównym celem cyklu warsztatów jest zaprezentowanie uczestnikom i poznanie przez nich pełnego spektrum metod wykorzystywanych w pracy Fundacji Jubilo i stosowanie ich w późniejszej stałej praktyce. Począwszy od tych warsztatów, twórcy Jubilo będą nawiązywać do tematycznych, fizycznych i kreatywnych aspektów rozwijanych przez nich w projektach.

Elementy techniczne warsztatów:

 • dynamika grupy/praca zespołu
 • świadomość fizyczna i przestrzenna
 • akcja/reakcja
 • słuchanie i relacja
 • ćwiczenia partnerskie
 • podstawowe elementy akrobatyczne i ćwiczenia „wzajemnościowe”
 • praca nad rytmiką
 • praca z ciałem/głosem
 • harmonia/dysonans
 • podstawowe elementy śpiewu polifonicznego
 • improwizacja i kompozycja
 • od partytury fizycznej do tekstu
 • relacja między partyturą fizyczną a muzyką

Na wstępie skupimy się na technicznych elementach rzemiosła teatralnego. Zgodnie z przewodnimi tematami warsztatów (Działanie, Relacja, Głos, Społeczność) zbudujemy wspólną płaszczyznę, na podstawie której uczestnicy będą mogli postawić sobie pytania i zbadać głębiej praktyczną pracę aktorską. Następnie przejdziemy do drugiego etapu pracy: poszukiwań możliwości przekroczenia własnego rzemiosła w procesie twórczym, nakierowanych na wiodący temat każdego z warsztatów.

Oprócz treningu stricte aktorskiego uczestnicy będą mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanym warsztacie nawiązującym do tematyki z obszaru „Teatru więziennego”, którego głównym celem będzie wypracowanie metod adaptowania i wykorzystywania technik teatralnych do pracy w różnych środowiskach. Sesja ta będzie kluczowa do zrozumienia i pogłębienia wiedzy oraz doświadczenia z zakresu technik stosowanych przez Jubilo w warunkach środowiska społecznego.

W ramach cyklu warsztatów uczestnicy będą mogli zobaczyć materiał filmowy oraz zabrać głos
w dyskusji z prowadzącym warsztaty, która będzie dotyczyć zastosowania metod i narzędzi teatralnych w warunkach zewnętrznych.

Cykl warsztatów skierowany jest do aktorów, performerów, śpiewaków, studentów oraz wszystkich osób zainteresowanych pogłębieniem swojej wiedzy i doświadczenia z zakresu treningu fizycznego w obrębie różnych obszarów pracy (ciało, głos i relacja), a także poznania specyficznych technik teatralnych rozwijanych i wykorzystywanych od początku pracy Fundacji Jubilo.

Warsztaty

Jestem. Działanie

Jestem. Działanie

Warsztaty Fundacji Jubilo
Prowadzący: Diego Pileggi

Jestem. Relacja

Jestem. Relacja

Warsztaty Fundacji Jubilo

Jestem. Głos

Jestem. Głos

Warsztaty teatralne Fundacji Jubilo
Prowadzący: Diego Pileggi i Aleksandra Gronowska

Jestem. Społeczność

Jestem. Społeczność

Warsztaty teatralne Fundacji Jubilo
Prowadzący: Diego Pileggi i Aleksandra Gronowska

2. LOGO CZ - B RAMKĄ_ramkatrFundacja Jubilo kieruje się potrzebą artystycznej interwencji jako protestu przeciw wykluczaniu z kultur. Poprzez akcje i interwencje artystyczne, w których płaszczyznę wymiany stanowi język teatru i muzyki, Jubilo dąży do przełamywania barier społecznych, ekonomicznych, językowych i kulturowych. Inicjatywy te realizowane są pod postacią długoterminowych spotkań warsztatowych oraz spektakli będących swoistym dialogiem artystycznym pomiędzy uczestnikami a zespołem Jubilo.

Od 2011 roku zespół pracował m.in. z niepełnosprawną fizycznie i umysłowo młodzieżą, dorosłymi z doświadczeniem choroby psychicznej, dziećmi pochodzenia polskiego i romskiego, osobami bezdomnymi, uchodźcami z Bośni czy osadzonymi. Jubilo współpracuje też z wieloma instytucjami kultury i teatrami na terenie Wrocławia, w tym z Instytutem Grotowskiego. Od wielu lat prowadzi na terenie Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu projekt „Odkluczanie”, w ramach którego powstał wielokrotnie nagradzany spektakl „Odzwierciedlenie” w reżyserii Agnieszki Bresler, Diega Pileggiego i Simony Sali (2015) oraz „Kain” w reżyserii Diega Pileggiego (2019). Zespół rozwija ponadto różne programy w ramach prowadzonego przez siebie projektu, są to m.in. warsztaty teatralne dla osadzonych, program profesjonalizacyjny w zakresie różnych dziedzin teatralnych, a także aktywnie bierze udział w budowaniu międzynarodowej sieci teatru w więzieniu. Zespół Jubilo współpracuje z profesjonalnymi teatrami w Polsce i za granicą w ramach międzynarodowego programu warsztatowego oraz rozwoju artystycznego. Ponadto od 2017 roku bierze udział w europejskich projektach m.in. Erasmus+ i Creative Europe zrzeszających grupy teatralne z całej Europy.

W 2018 roku członkowie Fundacji Jubilo gościli na wielu międzynarodowych festiwalach i wydarzeniach teatralnych m.in. na festiwalu Dreams Before Dawn w Paryżu, Festival dei Due Mondi w Spoleto we Włoszech, Narodowym Festiwalu Teatru w Więzieniu „Destini Incrociati” we Włoszech, międzynarodowej konferencji naukowej „Teatr i dramat w więzieniu. Więzienie w teatrze i dramacie”  w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk czy XX Międzynarodowej Konferencji Teatru w Więzieniu we Włoszech („Convegno Internazionale I Teatri delle Diversità”). Jubilo współpracuje także z naukowcami i uniwersytetami w Polsce oraz we Włoszech, w tym m.in. z Uniwersytetem Rzymskim La Sapienza, gdzie prowadzone są szeroko zakrojone badania na temat profesjonalnego teatru w więzieniu.
Więcej informacji: jubiloproject.com

Fot. Magdalena MądraDiego Pileggi jest włoskim aktorem i reżyserem. W 2011 roku ukończył studia aktorskie prowadzone przez Manchester Metropolitan University we współpracy z Teatrem Pieśń Kozła we Wrocławiu, a w 2007 roku studia z zakresu sztuk performatywnych na Università degli Studi di Milano. Założyciel teatru fizycznego Odra Ensemble (2012), prowadzonego we współpracy z Teatrem Pieśń Kozła, i włoskiego zespołu teatralnego Il Giardino delle Ore (2010). Lider projektu „Oistros”, ekspedycji badawczej poświęconej północnowłoskiemu rytuałowi tarantyzmu oraz pieśniom pracy, pieśniom liturgicznym i walce na noże. Od 2012 jest współzałożycielem i liderem grupy teatralnej Jubilo, która prowadzi projekty/wystawia spektakle z grupami marginalizowanymi społecznie. Wraz z Jubilo prowadził warsztaty, reżyserował i realizował projekty teatralne w różnych środowiskach, m.in. pracował z osobami z zaburzeniami umysłowymi i fizycznymi, uchodźcami, społecznością romską i więźniami.

W 2017 roku Diego Pileggi nawiązał współpracę z Coordinamento Nazionale Teatro in Carcere (włoską siecią teatrów w więzieniu) oraz z europejską siecią teatrów, wspieraną przez Unię Europejską w ramach projektu Erasmus+ (w tym z Bratysławą, Belgradem itd.), których celem jest wykorzystanie narzędzi teatralnych w pracy z grupami marginalizowanymi przez społeczeństwo,
a także w szkoleniu artystów i reżyserów.

Jako aktor i pedagog Diego Pileggi współpracował m.in. z Instytutem Grotowskiego, zespołem In Medias Res, Teatrami Polskimi we Wrocławiu i Warszawie oraz Teatro dell’Albero.

Fot. Piotr SpigielAleksandra Gronowska to performerka, wokalistka i artystka wizualna. Od 1998 roku zajmuje się starymi pieśniami i archaicznymi technikami głosowymi oraz wszelkimi przestrzeniami dźwięku, jakie ciało ludzkie może wyśpiewać. Pracuje jako aktorka, wokalistka oraz pedagożka zajęć wokalnych i teatralnych.

Jako aktorka i wokalistka na przestrzeni lat współpracowała z teatrami i grupami takimi, jak: Ośrodek Poszukiwań Teatralnych „Gardzienice” (Polska), Cantieri Teatrali Koreja (Włochy), Orkiestra Muzyki Świata w NFM (Polska), Jubilo (Polska), projekt muzyczny „Gliniane Pieśni” (Polska), Mercury Theatre (Wielka Brytania), Interkunst (Niemcy), Teatr im. Witkacego w Słupsku (Polska), Fundacja FURU (Polska) i wiele innych.

Laureatka Nagrody dla Najlepszej Aktorki za spektakl „La Parola Padre” na Mittelfest 2014 we Włoszech oraz na XI Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Apollon 2012 w Albanii. Absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice” oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Logo Jubilo